Czerwień jest barwą, z którą ludzie wiążą bodaj najsilniejsze emocje. Uważana jest za zmysłową, lecz także agresywną, dominującą, naładowaną symbolicznym znaczeniem.

Czerwony to jedyny kolor, którego odcienie są postrzegane jako osobne barwy np. jasno czerwony- to róż, ciemnoczerwony-to burgund lub bordo.

Kolor czerwony może symbolizować zarówno niebezpieczeństwo, jak i radość.

Jest to kolor często stosowany w przestrzeni publicznej i bardzo rzadko we wnętrzach.

Czerwień ulokowana jest po ciepłej stronie koła barw i również jest to kolor dodający energii.

Czerwień z jednej strony kojarzy nam się z siłą i kompetencją, z drugiej strony, ze zmysłowością i erotyką. Postrzeganie tej barwy jest kwestią złożoną i zależy przede wszystkim od sytuacji.

W sferze zawodowej ubrane na czerwono kobiety uchodzą za silniejsze i bardziej kompetentne.

Jeśli chodzi o atrakcyjność, to barwa ta sprawia wrażenie , że kobieta wydaje się bardziej pociągająca.

Jedno z badań dowodzi, że mężczyźni skłonni są wydać więcej pieniędzy na randce z partnerką w czerwonej stylizacji, niż z kobietą ubraną w inny kolor.

Nie musimy obawiać się, że ktoś będzie nas postrzegał na ulicy lub w pracy jako obiekt zmysłowych fantazji, jeśli założymy czerwoną dziewczęcą sukienkę lub czerwony sweter czy spodnie- co innego jeśli założymy czerwoną bieliznę lub bardzo dopasowaną koronkową sukienkę.

Nie wszystkie odcienie czerwieni dla wszystkich.

Ja bardzo nie lubię czerwieni koralowej i truskawkowej.

Moje oczy są koloru niebieskiego. Moja cera jest w chłodnych tonach. Wybór mam mniejszy niż gdybym miała kolor oczu zielony lub brązowy, ale nadal ogromny.

Najlepiej czuje się w chłodnych odcieniach niebieskiego ( jak ognia wystrzegam się turkusu), ciemne butelkowe zielenie, chłodna czerwień wpadająca w purpurę, chłodny oranż, czasami odcienie żółtego ale tylko jako mały dodatek a także fiolety i brązy.

Odcienie czerwieni:

  • amarantowy –  chociaż bardziej przypomina róż niż czerwony, to jest odcieniem czerwieni.
  • biskupi – to kolor bliższy różowemu niż czerwonemu, to barwa szat biskupów.
  • karmazynowy
  • karminowy
  • szkarłatny
  • truskawkowy/makowy
  • wiśniowy

 

Kolor czerwony we wnętrzach

Wnętrza urządzone nawet z odrobiną ognistej barwy są pełne temperamentu.

Czerwień jest najsilniej stymulującym ludzką psychikę kolorem.  Choć  jest kolorem klasycznym  znajduje zastosowanie w różnych stylach. We wnętrzach pełnych przepychu ale i w loftowych czy industrialnych przestrzeniach.

Fantastycznie sprawdza się we wnętrzach, w których panuje duża dynamika. Występuje w nieskończonej liczbie odcieni od ognistych po subtelne i eleganckie.
Każdy może odnaleźć swój ulubiony odcień czerwieni i wprowadzić go we wnętrze, akcentując ściany ( czego ja osobiście nie lubię), dobierając tkaniny czy skupiając się tylko na dodatkach i pojedynczych meblach.

 

Ściany mojego salonu są w kolorze popielatym. Podłoga, sofa, hamak i dywan w kolorze bardzo jasnego beżu. Jako mocny akcent uzupełniający całość, zdecydowałam się na etażerkę i lustro z masywną drewnianą ramą w kolorze właśnie makowej czerwieni.

Christmas time

Już za kilka tygodni czerwień we wszystkich odcieniach zagości w każdym z naszych domów.

Ale o tym, już wkrótce…

Dodaj komentarz